SAMP Nedir? SAMP Kapandı Mı? SAMP Roleplay Nasıl Oynanır?

by TheAnarchs
0 yorum 105 görüntülenme 7 dakikalar oku

İnternette, Türkçe ve hatta İngilizce içeriklerin yetersiz olması sebebiyle SAMP Nedir? SAMP Roleplay Nasıl Oynanır? SAMP Kapandı mı? gibi sorulara cevap bulunamıyor. The Anarchs Oyuncu Topluluğu Portal sayfamızdaki bu içerikte tüm bu soruların cevabını güzelce vereceğiz.

SAMP Nedir?

SAMP, SA-MP ya da SA:MP, San Andreas Multiplayer’in kısaltmasıdır ve popüler Grand Theft Auto: San Andreas oyununa çoklu oyuncu modu ekleyen bir modifikasyon veya daha doğrusu olarak istemcidir (client).

SAMP, oyunculara San Andreas oyun dünyasında çevrimiçi olarak bir araya gelme ve birlikte oyun oynama imkanı sağlar. SAMP istemcisi ile oyuncular, topluluk yani diğer oyuncular tarafından kurulan ve yönetilen tonlarca çeşit farklı sunucuda San Andreas’ın açık dünyasında dolaşabilir, araçlar kullanabilir, görevler tamamlayabilir, birlikte etkinlikler düzenleyebilir ve kurgusal bir dünyada rol yapabilirler.

Bu istemci, Rockstar Games tarafından oyunun resmi sürümüne eklenmiş bir özellik değildir ve bağımsız olarak yüklenir. Tek cümlede anlatmamız gerekirse SAMP, oyununun çoklu oyuncu deneyimini oluşturmak ve oyuncuların birlikte oynamasını sağlamak için oluşturulmuş bir topluluk girişimidir.

SAMP Kapandı?

Son zamanlarda çıkan SAMP kapandı!” tarzındaki dedikoduların aksine SAMP KAPANMADI ve bunu tersine çevirecek teknik bir sorun yaşanmadığı sürece (işletim sistemi desteği, memory leak vs.) de kapanması olası gözükmüyor. Çünkü SAMP’ın haklarına sahip olan Kalcor rumuzlu şahıs, topluluk sunucularının açılmasını ve oyuncuların o sunuculara bağlanmasını teknik olarak engelleyemiyor. Kalcor’un daha önceden SAMP’ın Forum, Wiki ve en son olarak da websitesini kapattığını biliyoruz. Kendisinin SAMP’a karşı nedensiz bir garezi olduğu aşikar.

SAMP’da yabancı ve yerli, yüzlerce aktif sunucu bulunuyor. Buna örnek vermek gerekirse: Rina Roleplay, Vice Roleplay ve SA:MP Türkiye CnR gibi sunucular uzun süredir hizmet veren ve aktif olan yerli SAMP sunucularıdır. 

The Anarchs Oyuncu Topluluğu olarak da bizim nostaljik ve rol yapma oyunlarına olan sevdamızı biliyorsunuzdur, biz de tam bu sebepten hasta tahtındaki Théoden’e benzeyen SAMP kitlesine girip oynayabilecekleri yazı tabanlı, heavy roleplay  olarak tabir edebileceğimiz azami gerçekçiliği amaçlayan bir sunucu rol yapma sunucusu kurduk. TARP’ye gitmek için The Anarchs SA:MP Sunucusu bağlantısını kullanabilirsiniz.

SAMP Roleplay Nasıl Oynanır?

SAMP Roleplay, oyuncuların belirli rolleri üstlenerek oyun dünyasında gerçekçi bir simülasyon deneyimi yaşadığı bir moddur. Bu modda, oyuncular karakterlerini belirli bir rolde oynarlar ve belirli kurallar çerçevesinde bu rolü sürdürürler. 

Her sunucunun kendi özel kuralları ve oyun dinamikleri olabilir, bu yüzden sunucunun kendi rehberlerine ve yönergelerine de mutlaka göz atın. Roleplay sunucularında en önemli şey, gerçekçi bir şekilde karakterinizi oynamak ve toplulukla uyumlu bir şekilde etkileşimde bulunmaktır. Bununla birlikte vereceğimiz örnek adımlarında, The Anarchs Oyuncu Topluluğu’na ait olan The Anarchs Roleplay yani TARP üzerinden gideceğiz.

0. SAMP İndirme:

SAMP üzerinde bulunan roleplay sunucularına katılmak için tabii ki SAMP istemcisine ihtiyacımız var. Roleplay sunucuları genellikle, sunucu taraflı özel skin ve obje bulundurmaya izin veren SAMP’ın alt sürümlerinden SAMP 0.3.DL-R1 sürümünü kullanırlar. SAMP sitesi kapandığı için istemci kurulum dosyasını Forum sayfamızda paylaştık, oradan indirebilirsiniz. Definitive Edition ve Grand Theft Auto: San Andreas’ın Steam sürümleri SAMP ile uyumlu değildir, oyun versiyonunuzu düşürmeniz yani downgrade etmeniz gerekebilir.

1. Sunucu Seçimi:

Roleplay oynamak istediğiniz bir SA:MP sunucusu seçmelisiniz. SA:MP topluluğunda birçok farklı roleplay sunucusu bulunmaktadır. Google’da “SA:MP Roleplay Sunucusu” gibi ifadelerle arama yaparak veya SA:MP forumlarından öneriler alarak bir sunucu seçebilirsiniz. Bu örnekte The Anarchs Roleplay seçimini yaptığımız varsayalım. 

2. Hesap Oluşturma:

Roleplay sunucularında genellike whitelist yani onaylı oyuncu sistemi bulunuri. Bu sunucularda oynamak için ise genellikle bir forum hesabı oluşturmanız gerekecektir. Sunucumuzun forum adresi olan https://samp.anarchs.net/ adresine giderek, forum kaydımızı oluşturuyoruz.

3. Karakter Oluşturma:

Sunucuda bir karakter oluşturmanız istenecek. Bu aşamada karakterinizin ismini, hikayesini ve yapmak istediğiniz rolün planını belirleyeceksiniz. Karakterinizi gerçekçi ve inandırıcı bir şekilde oluşturmanız önemlidir. Aksi durumda hesabınız sunucuya alınmaz.

4. Roleplay Kuralları:

Sunucunun roleplay kurallarını okuyup anlamak çok önemlidir. Genellikle roleplay sunucularında belirli davranış, dil ve oyun içi etkileşim kuralları vardır. The Anarchs Roleplay Oyun Kuralları’na buradan ulaşabilirsiniz: Oyun Kuralları – The Anarchs SA:MP Sunucusu

5. Oyun İçi Davranış:

Karakterinizin rolünü oynamak için SAMP sunucusuna bağlandığınızda, oyun içinde karakterinizin yapacağı eylemleri gerçekçi bir şekilde düşünün. Diğer oyuncularla etkileşime geçin, rolünüze uygun konuşun ve hareket edin. Oyuna girdiğiniz andan itibaren karakterinize bürünün.

6. Görevler ve Etkinlikler:

Roleplay sunucularında genellikle belirli görevler, etkinlikler veya senaryolar bulunur. Bu görevler, karakterinizin hikayesini ilerlemesine ve sunucu içindeki topluluğa entegre olmasına yardımcı olur ve sunucu içerisindeki aktifliği arttırır. Sizde karakter yapınıza uygun etkinliklere katılabilir ve topluluk ile kaynaşabilirsiniz.

7. Toplulukla Etkileşim:

Roleplay, genellikle bir topluluk deneyimidir. Diğer oyuncularla etkileşimde bulunmak, arkadaşlar edinmek ve topluluk etkinliklerine katılmak, deneyiminizi daha eğlenceli hale getirebilir.

8. Karakter Gelişimi:

Karakterinizin hikayesini ve kişiliğini zamanla geliştirebilirsiniz. Olaylara tepki verme biçiminiz, ilişkileriniz ve hedefleriniz karakterinizi zenginleştirebilir.

9. Roleplay Sunucusu Forumları:

Roleplay sunucularının genellikle kendi forumları vardır. Burada, toplulukla iletişim kurabilir, etkinliklere katılabilir ve diğer oyuncularla etkileşimde bulunabilirsiniz. TARP sunucusunun da kendisine ait bir forum sayfası bulunmaktadır. Bu forum sayfasında oyundan uzak olduğunuz her anda ortamı takip edebilir ve sunucu gelişmelerini gözlemleyebilirsiniz.

10. Eğitim ve Yardım:

Eğer bir şeyleri anlamakta zorlanıyorsanız, genellikle sunucunun forum içerisinde rehber içerikleri veya oyun içerisinde yardım kanalları vardır. Bu kaynakları kullanarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

SAMP Modları

2004 yapımı olan Grand Theft Auto: San Andreas’ın, çoklu oyunculu modifikasyonu olan SAMP da tahmin edeceğiniz üzere artık eski geliyor. Bunu değiştirmek için SAMP ve San Andreas’ı çok kolay modlayabiliyoruz. SAMP örneği üzerinden gidersek SAMP Addon, Modloader, CodsMP, SAMP Skinler ve CLEO dosyaları vs. bir sürü mod ve eklenti sayesinde oyunu geliştirebiliyoruz fakat bu da başka bir içeriğimizin konusu olsun 🙂

You may also like

Bir Yorum Bırak